nem emlékszem, hogy említettem-e, de minden hónapban van egy alkalom, amikor az összes au pair összegyűlik egy ún. 'cluster meeting' keretében. Ez egyrészt az "újoncoknak" jó alkalom, hogy bemutatkozzanak, a hazautazóknak pedig egy utolsó lehetőség, hogy mindenkitől elbúcsúzzanak. Általában valamiféle program is kapcsolódik ezekhez az összejövetelekhez: tökfaragás Halloween közeledtével, szabadtéri koncert a nyári hónapokban, mézeskalácsház díszítés karácsony előtt, bagelezés a parkban, Brooklyn Bridge séta New Yorkban...
Legutóbb New Havenbe mentünk a Yale Egyetemet megnézni, valamint utána egy igazi amerikai egyetemi focimeccset, melyet a Yale és a Princeton játszott.
Amerikában létezik egy szövetség, az úgynevezett Ivy League, ami az USA északkeleti részén lévő 8 elit magániskolát foglalja magába. A Yale Egyetemet csak a Harvard előzi meg a listán, de természetesen a listán van még többek között a Columbia, a Princeton és a Brown Egyetem is, hogy csak a legismertebbeket említsem.
Az amerikai egyetemi élet fantasztikus. A közösségi élet, a sportélet, a külföldi lehetőségek, amelyek a hallgatóknak megadatottak, nekünk csupán álom marad, az otthoni egyetemeken.
A campuson egy másodéves hallgató vezetett körbe minket. Persze mi rögtön faggatni kezdtük: Tényleg ez az egyik legjobb egyetem a világon? Igaz-e, hogy iszonyú nehéz bekerülni? Mennyire kell okosnak lenni, hogy az ember itt tanulhasson? Elmondása szerint, a felvételin nem arra kíváncsiak, hogy tudod-e azt, hogy például mikor született Napóleon vagy hogy mikor volt a amerikai polgárháború. Az általános műveltséget a középiskolai jegyekből és tesztekből (SAT, ACT) lemérik, itt inkább a szeméyiségedet akarják megismerni. Neki az volt az egyik feladata, hogy max. 160 szóban foglalja össze: "Ha visszamehetne az időben, melyik történelmi kort választaná és miért?" Ebből a kérdésből tökéletesen látszik, hogy itt nincs jó vagy rossz válasz. Szerinte inkább a szerencsén múlik, de persze azért ezek a gyerekek okosak is. :)
Érdemes tudni, hogy a Yale-n végzett George H. W. Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Meryl Streep, Oliver Stone, Jodie Foster, Claire Danes és Edward Norton, hogy csak a közismertebb neveket említsem.
A campus hatalmas, 12 kollégium, mindegyikhez külön könyvtár, konditerem tartozik és ezek a föld alatt össze vannak kötve így akár - a hallgató elmondása szerint - egy papucsban átsétálhatnak meglátogatni egymást. Hát, nem fantasztikus?!

Beinceke Rare Book & Manuscript Library
Sterling Memorial Library
Yale Bowl
Szuper napom volt New Havenben, és az egyetem meglátogatása után sokat gondolkodtam, mi lett volna ha én is egyike lehetnék azoknak, akik ilyen fantasztikus környezetben tanulhatnak, sportolhatnak, szórakozhatnak, tölthetik el egyetemista éveiket. Bevallom, a nap végére nagyon irigykedtem, ugyanis az amerikai egyetemi élet tényleg fantasztikus.
Üdv,
R